A SZERVEZET KOMMUNIKÁL
2007.03.01. 18:24
“Az Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet 2003-as felmérése szerint a magyar nők 47,8%-a, a férfiak 58,3%-a és a gyermekek 15%-a túlsúlyos vagy elhízott. A WHO szerint évente egymillió ember hal meg Európában a túlsúlyosság következtében fellépő betegségek – mint az infarktus, magas vérnyomás, cukorbetegség és rák – miatt.”
Miért hízik vissza? A túlsúly megoldása nem elsősorban a fogyókúra, ha az lenne, nem okozna ekkora népegészségügyi problémát. Bár rengeteg „fogyiprogram” ismert hazánkban (újság, internet, szomszéd receptje), ám eredményük csak átmeneti, hiszen legtöbbször visszahízzuk az elvesztett súlyfölösleget, sőt, sokszor még többet is. Az egyik probléma abban rejlik, hogy nem mindenkire alkalmazható mindegyik fogyókúrás ötlet. De ennél aggasztóbb, hogy egyszer a kúrák véget érnek, és mi lesz utána? Nem kínálnak részletesen kidolgozott koncepciót a fogyást követő megtartási időszakra, s így túl nagy lesz ez eltérés az eredeti és a fogyókúrás időszak között. A megoldás, vagyis a stabil súlytartás tehát az életmódváltásban keresendő.
Fontos „apróságok“ a fogyáshoz A fogyókúra megterheli a szervezetet, miközben ellenáll, tehát valójában nem jó a szervezetnek. Ha a végeredmény a kiindulási súly (vagy több), akkor a fogyókúrázók többszörösen rosszat tesznek önmaguknak, mert közben stresszelik magukat és a szervezetüket. A fogyókúrák mindig valamilyen energiahordozók (általában zsír, de lehet szénhidrát vagy fehérje, illetve leginkább ezek keveréke) megszorításával járnak. Következményként bizonyos tápanyagok nem tudnak bejutni megfelelő mennyiségben a szervezetbe, miközben sokszor olyan ételek fogyasztása is tiltott, amelyek fontos alapanyagokat (pl. mikrotápanyagot – vitamin, ásványi anyag, nyomelem, antioxidáns) tartalmaznak. A fogyókúra alatt akár több terhet róhatunk a szervezetünkre, mint amennyit profitálnánk a túlsúly elvesztésével. Épp ezért, a hiányzó mikrotápanyagokat pótolni kell, mégpedig szervezetenként, személyre szabottan.
Az egészséget tanulni kell! Nem szereti azokat a recepteket, amiket előírnak, nincs ideje heti háromszor edzőteremben sportolni vagy szeretne néha „bűnözni” egy kis édességgel, esetleg jön a gyermeke szülinapja? Sok fogyiprogram ott bukik meg, hogy olyan dolgokra akarják rávenni a pácienst, amit nem szeretne. Ilyenkor kell egy táplálkozás-élettani ismeretekkel rendelkező orvos, aki pontos pontos egészségügyi és táplálkozási állapotfelmérés után, egy élettani alapelveken nyugvó életmód vagy fogyókúrás programot állít össze úgy, hogy a rizikófaktorokat kiszűri. A jó fogyiprogram alatt a páciens megtanulja, hogy mitől fogy és mitől nem? Ha megtanulja az alapanyagok fehérje, zsír, szénhidrát tartalmát számolni, elsajátítja a tudatosan táplálkozás alapjait. Ez ugyanis a súlymegtartás valódi kulcsa! Aki néhány hét alatt ezt elsajátítja, annak nyert ügye van egész életére. A cél nem a néhány hetes, hónapos fogyókúra, hanem a több évtizedes normális testsúly a tudatos táplálkozás által.
A fogyásra fel kell készülni! Sok beteg ember le akar fogyni, de ők csak orvosi kontroll mellett végezhetnének bármilyen fogyókúrát. Számos esetben viszont nem is tudunk rejtett betegségünkről. Ezért tanácsom bármilyen fogyókúrás program elkezdése előtt: 1.ellenőriztessük egészségi állapotunkat 2. tájékozódjunk a kiválasztott program eredményességi adatairól és a visszahízási százalékról 3. ismerjük meg, hogy a kúra milyen életviteli változtatást igényel és azt be tudjuk-e tartani hosszútávon 4. ki és milyen tapasztalattal és háttérrel vezeti a programot 5. kihez tud fordulni kérdésekkel vagy ha nem érzi jól magát a fogyókúra alatt.
A CHILOPASS Egészségközpont orvosokból és szakértőkből (belgyógyász, sebész, urológus, diabetológus, élelmiszeripari mérnök) álló csoportja kidolgozott a fent említett kritériumoknak megfelelő életmód és fogyókúrás programot, amelyet 2005. szeptemberében szabadalmaztatott. Az elmúlt évben az Elhízástudományi Társaság kongresszusán közel 300 olyan sikeresen lefogyott páciensről számoltunk be, akik nem hízták vissza leadott kilóikat, s ma már tudatosan táplálkozó emberek. A vizsgálatok életmód és táplálkozás felmérő tesztből, illetve Elektroszomatográfiából (a szervezet savasságának vizsgálata, mely a sejtek működését mutatja, illetve az eltéréseket és betegségrizikókat három dimenziós testtérképen mutatja meg) állnak. A cél a szervezet működési eltéréseit okozó alap okok felderítése és személyes életmód és fogyókúrás program kidolgozása biztonságos, rendszeres orvosi kontroll és konzultációk mellett.
Keressen, hogy segíthessünk!
Dr. Hegedűs György www.chilopass.hu 06-70-4573975 chilopass@gmail.com
|